Třicátá celostátní taneční slavnost v Jablonci

Zahajovací představení EKS dance company, osmnáct současných českých choreografií ve dvou večerech, velvyslanec současného belgického tance z Dance Impact Festival a současného chorvatského tance z Susret hrvatskih plesnih ansambala, 6 tanečních seminářů s předními lektory, tvůrčí seminář pro pedagogy, závěrečné představení Intro Postřelmov, jako výsledek rezidenčního pobytu, to bude Tanec, tanec… 2016.  

Jablonec nad Nisou se právě takto v letošním roce proměňuje v Město tance po čtrnácté a počtvrté bude udělovat prestižní ocenění - Cenu města tance spojené s rezidenčním pobytem. Ve čtvrtek 27. října od 19.00 hodin se návštěvníci mohou těšit na tanec zahajovací, který bezprostředně po prezenci skupin ve foyeru divadla bude patřit úspěšným představením L/edge, Z rosy zrozená, SHE tanečního uskupení EKS, vítěze Ceny Jarmily Jeřábkové 2015 a úspěšného absolventa Evropského turné Festival Nová Evropa 2016. Zahajovací L/edge se zabývá otázkou lidského vzdalování se, odcizení. Z rosy zrozená je obrazem poetiky dívčí duše. SHE zkoumá téma ženy, jejích cyklických vzorců a ženských modelů, naprogramovaných nevyslovenými pravidly dnešní kultury. V tanečním večeru se představí dívčí trio v brilantním složení tanečnic - Pavla Vařáková, Kateřina Blažková, Zdena Hüttlová.

V pátek 28. října od 19.00 hodin se setkáme s prvním přehlídkovým blokem nazvaným Tanec v přehlídce. Tento dramaturgický blok uvede osm úspěšných českých choreografií a hosta z Chorvatska, kterým je Taneční sdružení Ri Dance Rijeka. V téměř muzikálovém ladění toto uskupení uvede svou úspěšnou choreografii Ona, pojednávající o složitostech duše ženy.

Sobota 29. října od 19.00 hodin bude patřit druhému přehlídkovému bloku, který otevře belgický JesCom z Lovanu. Choreografie LNS nás nenechá ani na chvíli na pochybách, že právě Belgie je kolébkou současného tance. V choreografii LNS skupina JesCom zkoumá hranice lásky a milování. Tedy jaká je souvislost - propojení mezi srdcem a tělem. 

Neděle 30. října ve 13.00 hodin tanec závěrečný bude patřit  souboru Intro Postřelmov a jejich výstupu z letošního rezidenčního pobytu Tinnitus, který společně s vyhlášením nominací Tanec, tanec… 2016 přehlídku definitivně uzavřou.

Pestrost tanečních směrů a stylů, dramaturgická bohatost, věková rozdílnost od výbušného mládí po zralý věk a zahraniční hosté, to vše bude skutečnou lahůdkou říjnové taneční slavnosti v Jablonci nad Nisou.

Tanec, tanec… 2016 proběhne z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a za finančního přispění Libereckého kraje, pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana a Statutárního města Jablonec nad Nisou pořádají NIPOS-ARTAMA Praha a Taneční a pohybové studio Magdaléna Rychnov u Jablonce nad Nisou, o. s., spolupořádá Městské divadlo, o. p. s. Jablonec nad Nisou, Eurocentrum, s. r. o. Jablonec nad Nisou a Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou.