U přehrady se vybraly dva tisíce pro Jedličkův ústav

V sobotu 28. března 2015 přesně v 15 hodin odstartovaly po celé České republice v pořadí již čtvrté Strolleringové závody – závody ve sportovní chůzi s kočárkem. Jablonecké klání u přehrady U Prutu zahájil náměstek primátora Pavel Svoboda. Pro Jedličkův ústav se v Jablonci nad Nisou podařilo vybrat 2000 korun.

„Za každý závodící kočárek jsme vybírali stokorunové startovné, přičemž tři čtvrtiny z výtěžku putovaly do Jedličkova ústavu na nákup vybavení ergoterapeutické kuchyně,“ doplňuje organizátorka jabloneckého odpoledne Andrea Jelínková a dodává, že konkrétně šlo o částku 2000 korun.
 
Podstatou závodů je chůze s kočárkem na cca 100 metrů dlouhé trati v co nejkratším čase. „Dodržování pravidel závodu pečlivě hlídali rozhodčí. Základem je styl chůze, chápu, že to není jednoduché a že to závodníky svádělo často k běhu za kočárkem,“ konstatuje náměstek Svoboda a dodává, že se v pravidlech závodů dočetl, proč je kladen důraz na chůzi: „Sportovní chůze je základem každé lekce programu Strollering– outdoorového fitness pro maminky a tatínky na rodičovské dovolené. Kromě sportu se mi však na celé akci líbí i společenská nadstavba, a tou je finanční podpora Jedličkova ústavu.“
 
Byť počasí v sobotu nebylo právě vydařené, soutěžilo se ve třech hlavních kategoriích: maminky, tatínkové a celé rodiny, kdy je třeba, aby se dva členové rodiny drželi madla kočárku současně.  Ve vedlejší kategorii nazvané Vše co má kola poměřily své síly děti na motorkách a koloběžkách. Součástí doprovodného programu byl skákací hrad, výtvarná dílna či malování na obličej. Známou tváří letošního ročníku v Jablonci byla atletka Pavla Hamáčková – Rybová, halová mistryně světa (2001) a Evropy (2000) a držitelka bronzové medaile ve skoku o tyči z MS v Helsinkách 2005.
 
Strollering pomáhá nejen v Jablonci
 
„Cílem akce bylo motivovat maminky, ale i tatínky, na rodičovské dovolené k pravidelnému pohybu a sportu. Chceme tak ukázat, že sportovat lze i s kočárkem“, vysvětluje Edita Berková, zakladatelka programu Strollering®. „Zároveň pravidelné sportovní aktivity maminek probouzí u dětí od raného dětství přirozený vztah ke sportu. Děti se tak od svých rodičů učí, že sport patří ke každodennímu rytmu života,“ dodává.
 
V dubnu 2014 se závodilo přesně na čtyřiceti místech ČR včetně Jablonce, závodů se zúčastnilo více jak 1000 kočárků a 31 340 Kč tehdy podpořilo neziskovou organizaci Centrum Paraple. „Letos bylo registrováno 35 organizátorů závodů po celé ČR a Jablonec je jediným městem z Libereckého kraje. Rád bych touto cestou pořadatelům poděkoval za organizaci,“ uzavírá náměstek Svoboda.