V Chrastavě vystřelil muž na Klause z plastové pistole

Při otvírání mostu v Chrastavě na Liberecku dnes přiložil šestadvacetiletý muž z Liberce prezidentu Václavu Klausovi k boku plastovou pistoli a několikrát zmáčkl spoušť. Airsoftovou pistolí na plastové kuličky Klause nezranil, prezidentova ochranka ale nereagovala. Podle svědků zadržela muže až na náměstí o pár set metrů dál společně městská a státní policie. Po incidentu zůstal Klaus na místě a bavil se s lidmi a místními politiky. V podvečer ale jeho mluvčí Radim Ochvat ČTK oznámil, že hlava státu odjela na vyšetření do pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Prezident bezprostředně nechtěl událost příliš komentovat, novinářům jen řekl, že jsou lidé blázniví a bohužel také někým rozeštvávaní.

Věc převzalo policejní prezidium, jeho mluvčí Štěpánka Zatloukalová k případu ČTK řekla: "Policejní prezidium dalo pokyn k prověření postupu policistů na místě incidentu. Šestadvacetiletý mladík je v současné době na policejní služebně, kde ho policisté vyslýchají. Motiv celé události vyšetřujeme. Zatím nemůžeme poskytnout další informace."
 
Incident se stal chvilku před 15:00, když prezident po otevření mostu procházel obklopen davem lidí. Tehdy k němu přiskočil muž celý v maskáčích, vytáhl pistoli a opakovaně stiskl spoušť. "Stál jsem vedle prezidenta, ale nic jsem neviděl, vůbec ničeho jsem si nevšiml. Slyšel jsem sice nějaké cvakání, myslel jsem si ale, že je to z pódia, kde zrovna hrála muzika," řekl ČTK chrastavský starosta Michael Canov. Pak starosta slyšel, že prezident směrem k ochrance řekl něco ve smyslu: "To jste dobře nezareagovali."
 
Na záběrech televize Prima je vidět muž, který v davu vytáhne pistoli, namíří ji na okolo procházejícího prezidenta a několikrát zmáčkne spoušť. Klaus, kterého zřejmě zasáhl proud stlačeného vzduchu, na situaci reaguje nejprve překvapeně a pak se s rozčílením obrací na svého tělesného ochránce.
 
Šéf policejního útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka podle serveru iDnes.cz popřel informace, že útočník se dostal do Klausovy bezprostřední blízkosti. "Případ nyní analyzujeme," uvedl Sklenka s tím, že chystá prohlášení.
 
Muž pak z místa odešel, aniž ochranka zasáhla. Novinářům řekl, že politici neposlouchají, jsou "slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost. Podle svědků byl muž ozbrojen plastovou pistolí, která se používá ke hře airsoft. Vystřeluje plastové kuličky. "Kdyby ale měl ten člověk skutečnou pistoli, mohl pana prezidenta na místě zastřelit nebo vážně zranit, aniž tomu ochranka dokázala zabránit," řekla ČTK po události zděšená žena, která se přišla na otevření mostu podívat.
 
Podle libereckého hejtmana Stanislava Eichlera se takové věci stávají. "Tady bylo možná 2000 lidí a prostě se stane, že v takovém množství lidí je člověk, který možná není psychicky v pořádku, on tak i vypadal a já bych z toho nedělal tragédii," řekl novinářům po incidentu Eichler.
 
zdroj: ČTK