V Jablonci byl odvolán kalamitní stupeň

V Jablonci nad Nisou dnes ráno odvolali první kalamitní stupeň, který ve městě kvůli sněhu platil od čtvrtečních 08:00. ČTK to řekla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Ve městě se již podařilo uvolnit téměř všechny chodníky. Postupně se ještě odstraňují některé louže, které na silnicích vznikaly kvůli tajícímu sněhu.

Dopoledne byly v Jablonci komplikace jen na komunikacích třetího pořadí, které v ranních hodinách namrzaly a bylo nutné je solit. Chodníků je ve městě schůdných už 97 procent. "Zbývající tři procenta se dodělávají. Postupně ve městě odstraňujeme i kaluže," potvrdila mluvčí. O víkendu v Jablonci napadlo v průměru asi 11 centimetrů mokrého sněhu, nejvíc jej bylo v části Vrkoslavice. Další srážky se čekají ve středu.

"Nejbližším plánem zimní údržby je dočistit chodníky, odstranit problémy se sněhem v některých mateřských školách, ošetřit rozhledová pole u křižovatek, kde je nutné snížit vyhrnuté sněhové bariéry, a strhávat vyjeté koleje na komunikacích třetího pořadí," uvedl místostarosta Jablonce Miloš Vele (ODS). Sníh taje i na střechách. Majitelé většiny domů jej shazovali už v pátek, někde však ještě zůstal. "Tyto domy monitorujeme a případně upozorňujeme majitele, že jejich střechy jsou nebezpečné pro chodce," uvedl ředitel jablonecké městské policie Jiří Raisner.

Největší louže, které kvůli oteplení a soli vznikly, se podařilo odčerpat už o víkendu. Objevovaly se hlavně na kruhových křižovatkách. Hasiči jsou kvůli vodě připraveni okamžitě zasáhnout. Čisté jsou zastávky městské hromadné dopravy. V Jablonci bylo také nutné rozšířit příjezdové cesty ke stanovištím komunálního odpadu, který se dnes sváží. "Vyčištěné a rozšířené je všechno, tak by to mělo být v pořádku," řekla mluvčí radnice. Nyní se musí zjistit, jaké škody kalamita na komunikacích napáchala.

Ve městě byly v posledních dnech vypnuté parkovací automaty. Dnes už to plošně neplatí. Zdarma je možné parkovat na Horním náměstí a v ulici 5. května. Jinde jsou už parkovací automaty v provozu. Hlavní tahy na Jablonecku byly dnes ráno po chemickém ošetření mokré, na silnicích druhé a třetí třídy ale podle silničářů zůstává zledovatělá vrstva sněhu s posypem. Na cestách se také může tvořit náledí.

zdroj: ČTK