V Jablonci chtějí dát knihám druhou šanci

Statutární město Jablonec nad Nisou připravilo projekt inspirovaný Mezinárodním dnem darování knih, který si celý svět od roku 2012 připomíná 14. února. Jeho jablonečtí organizátoři se letos zaměřili na dětské knihy a dětského čtenáře. Motto celé kampaně zní: Dejme knihám druhou šanci – daruj knihu!  

„Chuť číst tištěné knihy se zmenšuje, fenoménem současnosti jsou e-knihy a audioknihy. Rádi bychom, i když je to možná naše trochu naivní představa, přivedli děti opět k tištěným knihám,“ říká náměstek primátora Pavel Svoboda.

Sedm jabloneckých škol osloví své žáky, kteří budou moci, budou-li chtít, od 15. února do 31. března vstoupit do projektu Daruj knihu. „Někdy jsou v domácích knihovnách dva stejné tituly, či darovaná publikace obdarovaného neoslovila nebo jejímu textu už odrostl. Nezaslouží si proto takové knihy svou druhou šanci na život?“ ptá se Svoboda. 

V pondělí 15. února školní knihovníci zahájí kampaň ve školách, které se do projektu zapojily. Dětem rozdají letáky s informacemi a pravidly, na jejichž druhé straně je jednoduchý formulář, kam rodiče zapíší název a autora knihy, jméno dítěte a podepíší svůj souhlas s tím, aby dítě knihu darovalo. „Chceme touto cestou ošetřit, aby z domácích knihoven nezmizely publikace, které by jiný člen rodiny darovat nechtěl,“ vysvětluje náměstek primátora. Takto darované knihy obohatí fondy knihoven školních, městské či té v DDM Vikýř. Každý svazek bude opatřený nálepkou s logem kampaně, které vzešlo z jablonecké základní umělecké školy, a textem Jsem darovaná. 

Letošní kampaň Daruj knihu je vlastně takový nultý ročník, který by měl odpovědět na to, jak celou sbírku vnímá veřejnost. „Na konci kampaně se sejdou organizátoři i knihovníci a vyhodnotí všechna pro a proti. Na této schůzce by mělo padnout i rozhodnutí, zda budeme v projektu Daruj knihu pokračovat také v dalších letech. Nápady na příští ročníky máme. Teď záleží na tom, jak budou Jablonečané dávat knihám druhou šanci,“ uzavírá Pavel Svoboda.

Podobný projekt, který přinesl nové svazky do školních či nemocničních knihoven, proběhl v minulosti už například v Pardubicích, Plzni, Praze 8 či v Kuřimi, na několika místech se darovala kniha seniorům, s Knihotočem, neboli veřejnou úschovnou přišli zase v Praze 2.

Další podrobnosti na www.jabloneckarodina.cz

Darování knih probíhá podle předem stanovených pravidel v zúčastněných školách od 15. února do 31. března. 

-    nejde o sbírku nepotřebných knih, ale o darování dobré současné literatury, případně knih starších;
-    knihy musí být zachovalé a nepoškozené;
-    rok vydání po roce 1995;
-    sbírka je určená dětem, proto má obsahovat knihy dětské, případně pro mládež, vítaná jsou leporela, dívčí romány, pohádky, komiksy, dětské detektivky, sci-fi, historické příběhy pro mládež, encyklopedie.

Do projektu Daruj knihu se zapojily tyto základní školy:

ZŠ Arbesova 
ZŠ Mozartova
ZŠ Liberecká 
ZŠ Pasířská 
ZŠ Pivovarská 
ZŠ Rýnovice
ZŠ Šumava

Významné dny spojené s knihou:

14. únor        Mezinárodní den darování knih
březen            Měsíc knihy a internetu
2. duben     Mezinárodní den dětské knihy              
1967    Mezinárodní výbor pro dětskou knihu
23. duben    Mezinárodní den knihy a autorského práva    
1995    UNESCO
První týden v červnu     Celé Česko čte dětem -  Týden čtení 
5. - 11.     Týden knihoven

Doprovodný program

Projekt Daruj knihu provází program pro děti ze základních škol, které se zapojily. Pro malé školáky jsou  připravená divadelní a filmová  představení na motivy známých knih, autorské čtení, besedy o knihách a  prohlídky dětského oddělení městské knihovny. Všechny programy jsou uzavřené.

15. 2. 2016, 9.00 h, městská knihovna
DARUJ KNIHU…
Pohádky pro Dášenku  
divadlo pro děti z druhých a třetích tříd
na motivy knihy K. Čapka
Beseda o knihách v dětském oddělení MK

7. 3. 2016, 9.00 h, městská knihovna
Pohádky pro Dášenku
divadlo pro děti z druhých a třetích tříd
na motivy knížky K. Čapka
Beseda v dětském oddělení MK

14. 3. 2016, 9.00 h, městská knihovna
Autorské čtení Jindřišky Kratschmarové
čtení a povídání o vzniku dětské knížky Obludky a strašidláci 
Prohlídka dětského oddělení městské knihovny 

22. 4. 2016, 8.00 h, Kino Radnice 70 
Malý princ
dopolední promítání pro děti ze základních škol

8. 6. 2016, 9.00, městská knihovna
Autorské čtení Daniely Krolupperové 
z  knihy Zmizelá škola
Knížka pro prvňáčka
darování knih dětem z prvních tříd