V jablonecké literární soutěži je stále více dospělých autorů

Do 16. ročníku literární soutěže Městské knihovny v Jablonci nad Nisou přišlo celkem 172 prací. Na soutěži knihovna už druhým rokem spolupracuje se statutárním městem, a tak cenu třiceti ohodnoceným předával náměstek primátora Pavel Svoboda společně s herečkou Činoherního klubu Praha Ladou Jelínkovou.  

Podruhé se do literární soutěže na téma Cirkus v životě zapojili také dospělí. „Oproti loňským osmi účastníkům, letos přišlo do soutěže 12 prací v kategorii dospělých,“ uvádí Dana Foltýnová z programového a audiovizuálního oddělení knihovny. Kromě dospělých pak v kategorii 1. stupeň ZŠ hodnotila porota 52 literárních děl, v kategorii 2. stupeň ZŠ 78 a středoškoláci poslali 30 příspěvků. „Každá kategorie se dělila ještě na podskupiny próza, poezie a úvaha,“ doplňuje Foltýnová. V porotě letos zasedli: kronikářka města Jiřina Polanská, básnířka Olga Novotná, profesorka češtiny Jiřina Řehořová a Jan Štol z magistrátu

„I když všechny soutěžní práce už nepochází pouze z Jablonce, jsem pyšný, kolik šikovných literátů v našem městě vyrůstá nebo působí,“ podotýká náměstek Pavel Svoboda s tím, že mezi vítězi se objevili autoři z Liberce, Prahy, ale také z Kadaně, Děčína či Vsetína. „Nevím, zda je to letošním námětem, ale tento ročník byl mimořádně vtipný a pohodový,“ pochvaloval si Svoboda.

Odpoledne v audiovizuálním sále příjemně zpestřila čtením vybraných soutěžních textů herečka Lada Jelínková. Dobrou náladu přineslo také vystoupení člena loutkohereckého spolku Vozichet Rudolfa Hancvencla nebo Jany Patkové z dramatického kroužku Vikýře s koláží Prádlo právě v dramatizaci a režii Jiřiny Polanské. Sedmnáctý ročník literární soutěže vyhlásí jablonecká knihovna příští rok v říjnu v Týdnu knihoven.