V kanceláři primátora zazněly brazilské písně

Kořeny předků přilákaly v sobotu 23. srpna do Jablonce nad Nisou skupinu jednadvaceti Brazilců z města Nova Petrópolis. Na radnici je přivítal primátor Milan Kroupa. Jablonec má s brazilským městem od roku 2007 podepsanou Dohodu o přátelství.

„Bylo to velmi milé setkání s lidmi, kteří žijí na druhé straně zeměkoule a přesto neváhají přicestovat až k nám do Jablonce, aby viděli místa, odkud pocházejí jejich předci,“ říká primátor Milan Kroupa, který brazilskou výpravu osobně provedl po radnici a seznámil ji s historií budovy. Návštěva s primátorem rovněž vystoupala na radniční věž. 

Součástí prohlídky bylo i předání drobného daru, který bude návštěvě město Jablonec nad Nisou ve vzdálené Brazílii připomínat. Setkání zakončil zpěv brazilských písní, společné fotografování a ochutnávka českého piva na Mírovém náměstí, kde se právě konaly Jablonecké slavnosti piva. Kromě radnice si Brazilci prohlédli také Muzeum skla a bižuterie. Z Jablonce pokračovali do Frýdlantu v Čechách. 

Město Nova Petrópolis se nachází ve státě Rio Grande do Sul v jižní Brazílii. Ve městě a jeho okolí v současné době žijí přibližně čtyři tisícovky lidí s prokazatelnými kořeny na Jablonecku a Liberecku. Někteří členové brazilské skupiny, která navštívila v sobotu Jablonec, jsou členy krajanského spolku Associacao dos Descendentes de Imigrantes da Boemia, tj. Sdružení potomků přistěhovalců z Čech.