V Liberci proběhne festival Švédské dny

V Liberci proběhne 18. června první ročník kulturně-zábavného festivalu Švédské dny 2011.Švédské království se představí jako země inspirující kultury, divoké přírody, moderních trendů, zdravého životního stylu a vrcholového sportu.

Festival odstartuje v sobotu 28. května v Plzni, dále zavítá 11. června do Hradce Králové a 18. června do Liberce. Závěr festivalu, 25. června, bude patřit Brnu a tradičnímu skandinávskému svátku Midsummer.

Vznik festivalu iniciovala společnost Oriflame, výrobce švédské přírodní kosmetiky. Záštitu nad festivalem Švédské dny 2011 převzaly Velvyslanectví Švédského království v Praze a Skandinávský dům.   

„Ve Skandinávském domě seznamujeme veřejnost s kulturou severských zemí. Působíme hlavně v Praze a Brně, a tak jsme rádi, že nyní díky spolupráci s partnery projektu můžeme přivést kousek Severu i do dalších českých měst. Věříme, že pestrý program Švédských dnů zaujme malé i velké návštěvníky a některé třeba inspiruje k cestě do této okouzlující země,“  říká Michal Švec, předseda Skandinávského domu.

Festival, který chce veřejnosti přiblížit atmosféru Švédska, láká děti i dospělé na bohatý odpolední a večerní program. Za doprovodu kapely ABBA revival si kdokoli může vyzkoušet švédské hry Stiga a Kubb nebo ochutnat některé ze švédských specialit. Součástí programu bude i pásmo přednášek o Stockholmu, jižním Švédsku, švédských národních parcích a severské divočině. Švédský novinář žijící v České republice promluví o našich zažitých představách o Švédech.

Pro děti je přichystaný dětský koutek. Těšit se mohou i na pásmo kreslených pohádek.  Své místo v programu má také česko-švédská výstava fotografií a video-prezentace věnovaná Švédsku. Zvlášť pro ženy je připravena poradna v péči o pleť a líčení. Samozřejmě chybět nebudou ani soutěže a vědomostní kvízy o ceny.

Večer se program přesune do A-KLUBU (Soukenné nám.), kde v osm hodin začne promítání filmu „Ondskan“ (v překladu Zlo mezi námi). Tento film byl v roce 2004 nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film.  „Švédská noc“ naplno propukne s příchodem švédského DJ Johana Lundberga, který zahraje svůj severský set.

Partnery jsou významné švédské společnosti, které mají v České republice zastoupení. Vstup na odpolední program festivalu je zdarma. Více informací, včetně programu, najdete na stránkách www.svedskedny.cz.