Velikonoční slavnosti a biatlonová exhibice v Jablonci

Jablonecké Velikonoční slavnosti se pravidelně konají na Škaredou středu, Zelený čtvrtek a Velký pátek. Letos se ponesou ve znamení oslav 150 let povýšení Jablonce nad Nisou na město. Na návštěvníky opět čeká bohatý kulturní program ve folklorním duchu, stánky s tradičním zbožím i dílničky. Primátor Petr Beitl ve středu odpoledne uvítá vzácného hosta, posla císaře Františka Josefa I.  

Císařský posel s doprovodem přijede Jablonečanům oznámit, že císař vyslyšel jejich žádost a povýšil Jablonec na město.  „Ke skutečnému povýšení došlo císařským rozhodnutím právě 28. března roku 1866. Tento den připadá letos na Velikonoční pondělí, proto jsme využili slavnosti k tomu, abychom si tuto událost připomněli, i když do Jablonce doputovala tenkrát tato informace až v dubnu a teprve v květnu se slavilo,“ vysvětluje primátor Beitl. 

Kromě stánků s tradičním velikonočním zbožím – pomlázkami, kraslicemi, mazanci a jidáši bude na náměstí i stánek Jabloneckého kulturního a informačního centra, které bude mimo jiné nabízet speciální ročník originální Jablonecké jablkovice. 

Velikonoce jsou největšími církevními svátky. U kostela na náměstí Dr. Farského se proto bude ve středu od 14 hodin konat další ročník Celonárodního čtení z Bible, který pořádá jablonecká ekumena. Jako každoročně se zapojí i jablonecký primátor Petr Beitl

„Vzhledem k ročnímu období a rozmarům počasí bude i letos na náměstí vytápěný velkokapacitní stan, ve kterém kulturní program probíhá a zároveň slouží jako útočiště pro diváky, kteří se mohou pohodlně občerstvit a sledovat nabízený program,“ ujišťuje za pořadatele veřejnost Marta Procházková, ředitelka Eurocentra. 

K letošním Velikonočním slavnostem se se svou exhibicí a MČR v biatlonu žen a mužů připojil i jablonecký biatlonový klub SKP Kornspitz. Mimořádná sportovní událost začíná na stadionu v Břízkách ve středu 23. 3. v 17 hodin. „Aby si lidé mohli vychutnat, jak příjezd císařského posla na náměstí, tak biatlonovou exhibici v Břízkách, zajistili jsme mezi 16 a 17 hodinou kyvadlovou autobusovou dopravu,“ říká primátor Beitl. Autobusy budou odjíždět ze zastávek u kina Radnice a zdarma odvezou všechny zájemce o setkání s biatlonovými hvězdami.