Víte, jak třídit bioodpad? Přijďte se to naučit

Statutární město Jablonec nad Nisou rozmístilo na svém území několik komunitních kompostérů. Aby výsledný materiál byl čistý, je třeba kompostovat správně. Proto město v rámci místní Agendy 21 společně se spolkem EKODOMOV připravilo na čtvrtek 5. května veřejné setkání zájemců o komunitní kompostování včetně praktického návodu, jak třídit. Setkání začíná v 16.30 hodin u kompostéru ve Mšenské ulici.

Kompostováním je možné snížit směsný komunální odpad až o 40 %. Výsledný materiál lze použít na kultivaci předzahrádek, balkónových či pokojových rostlin. Aby však byl kompost kvalitní, je třeba se naučit, jak správně kompostovat. K tomu poslouží veřejné setkání s praktickým návodem. „Zveme všechny zájemce o projekt komunitního kompostování ve čtvrtek 5. května od 16.30 hodin. Praktický návod přineseme přímo u kompostéru ve Mšenské ulici 12. Proškolení je nutné zvláště pro správce kompostéru, který bude o skladbu materiálu pečovat,“ připomíná Jan Čermák z oddělení správy místního hospodářství jabloneckého magistrátu. 

Jablonec nad Nisou z participativního rozpočtu, který je jedním z projektů místní Agendy 21, pořídil uzamykatelné a zateplené komunitní kompostéry SIVA, které mohou stát na veřejném prostranství a kompostovat v nich lze celý rok, ale pouze biomateriál z domácností, nikoli ze zahrad. 

„Komunitní kompostování využívají lidé, kteří chtějí kompostovat biomateriál z vlastní domácnosti, ale nemají místo na kompostér ve vnitrobloku. V komunitě si zvolí osobu, která dohlíží na čistotu materiálu a kvalitu kompostu, který pak používají všichni dle svých potřeb,“ vysvětluje Čermák a dodává: „Každý, kdo se do projektu zapojí, dostane kód zámku od správce. Kontakt na něj je uvedený vždy na přední straně kompostéru. Jeho kapacita vystačí zhruba pro 10 až 15 domácností.“

Umístění kompostérů:    

1. Boženy Němcové 3683/3, Mšeno nad Nisou
2. Boženy Němcové 3714/21, Mšeno nad Nisou
3. Mšenská 3946/36, Mšeno nad Nisou
4. Mšenská 3966/46, Mšeno nad Nisou
5. Pobřežní 3910/15, Mšeno nad Nisou
6. Erbenova 4172/17, Jablonecké Paseky
7. U Staré lípy 4352/14, Jablonecké Paseky