Vody v přehradě je hodně a je kvalitní

Léto je v plném proudu a jablonecká přehrada láká na čistou vodu a příjemné prostředí nedaleko centra města. „Také v letošní sezóně si stejně jako v minulých letech necháváme provádět pravidelná měření a rozbory, a kvalita vody je velmi dobrá,“ ujišťuje návštěvníky přehrady primátor Petr Beitl.

V přehradě je letos hodně vody a takřka zmizely písečné pláže. „Je to proto, že v těchto dnech probíhá oprava koryta Bílé Nisy těsně pod rozdělovacím objektem v Loučné, takže zhruba do konce srpna se bude téměř veškerý průtok převádět štolou do přehrady,“ vysvětluje hrázný mšenské přehrady Jiří Chmelař a dodává: „Vzhledem k tomu ,že nynější vyšší stav hladiny v přehradě přispívá k zamezení vzniku sinic a tím kvalitnější vodě, nebudeme do konce koupací sezony nijak výrazně hladinu snižovat.“ 
 
Ke snížení hladiny dojde v podzimních měsících tak, aby bylo možné provést všechny opravy a plánované úpravy v okolí přehradní nádrže. Toto se týká zejména přeložení schodů do vody na pláži U prutu.
 
Ještě do konce léta se ale návštěvníci jablonecké přehrady mohou těšit například na nové fitness prvky na hřišti v ulici Za hrází. „Půjde o točny na zeštíhlení pasu, šlapací stroj pro dvě osoby na posílení svalů na nohách a na břiše, a stroj simulující chůzi zaměřený na koordinaci těla,“ prozrazuje Klára Halamová, která má na starosti městský mobiliář. Fitness prvky za zhruba 140 tisíc korun budou jistě vítaným doplněním dětského hřiště zejména pro rodiče.
 
Okolí přehrady poškozují vandalové
 
Na přelomu července a srpna také dojde k výměně 35 odpadkových košů v okolí přehrady. „Byli jsme nuceni zakoupit koše, které budou odolnější vůči vandalům a vynaložit z městské pokladny 390 tisíc korun,“ s povzdechem konstatuje náměstek primátora Miloš Vele. Dosavadní plastové koše se daly z držáků sundat a hlavně po páteční a sobotní noci se objevovaly v přehradě, i přesto, že se na tuto „zábavu“ vandalů městská policie zaměřila. Nové koše snad odolají. „Nádoby budou umístěny víceméně na stávajících místech a v době výměny se stane, že budou na místě staré i nové koše, ale budeme se snažit o výměnu co nejrychleji,“ upozorňuje Halamová. Je to proto, že v letní sezóně není možné nechat přehradu bez košů ani na krátkou dobu.
 
Terčem vandalů ale bohužel nejsou jen odpadkové koše. Lidé vytrhávají, a buď vyhazují, nebo si rovnou odnášejí i rostliny z okrasných nádob. „Letos jsme umístili na most mezi první a druhou nádrž nové okrasné nádoby a osázeli je trvalkami a keři. Bohužel už některé rostliny chybí,“ potvrzuje Štěpánka Gaislerová z odd. správy veřejné zeleně.