Vrkoslavická stříkačka čeká v Chrastavě na repasi

Ve středu 11. března navštívil primátor Jablonce Petr Beitl Chrastavu, aby spolu s tamním starostou Michaelem Canovem stvrdili podpisem darování hasičského veterána – stříkačky zn. Mercedes – Benz z roku 1942 Muzeu hasičské techniky v Chrastavě. Nepojízdný vůz oceněný znalcem na 35 tisíc korun zatím čeká na opravu v chrastavské hasičárně.

Darování hasičského vozu Chrastavě odsouhlasili jablonečtí zastupitelé v lednu letošního roku. Chrastavští hasiči chtějí veterána repasovat a učinit z něj součást stálé expozice jednoho z největších muzeí hasičské techniky v Čechách. „Stříkačka byla původně v hasičárně ve Vrkoslavicích, není pojízdná, ale věřím, že se nám podaří dát ji znovu do pořádku. Je to krasavice,“ usmívá se Miroslav Pivoňka, někdejší velitel chrastavských hasičů založil a vede právě hasičské muzeum. „Je to nadšenec, zapálený pro hasiče i pro muzeum, dokáže strhnout lidi a muzeum je hlavně jeho zásluha,“ chválí Pivoňku starosta Canov. 
 
Expozice Muzea hasičské techniky je opravdu velkolepá, mapuje více jak 150letou historii hasičského hnutí. „Hasiči z celých Čech naši expozici respektují, a pokud je to možné, tak doplňují. Máme tu exponáty až z Havlíčkova Brodu, ale i z blízkého okolí – Janov nad Nisou, Jablonec, Osečná, Jenišovice…,“ vyjmenovává hrdý Miroslav Pivoňka. Vrkoslavice jsou v muzeu zastoupeny hned několikrát, mimo jiné i historickým obalem na pamětní knihu hasičského sboru.
 
V muzeu se primátorovi, jako správnému velkému-malému klukovi, líbilo. Zajímal se o fungování starých stříkaček, rozhoukal historickou sirénu a se zájmem se vyptával pana Pivoňky na technické podrobnosti. „Jsem ohromen, jak velkou a krásně zrenovovanou sbírku hasičské techniky v Chrastavě mají. Celé muzeum je krásná technická pánská hračka a musím říct, že naše stříkačka bude mít důstojné sousedy,“ okomentoval návštěvu muzea Petr Beitl.
 
Kromě slavnostního podpisu smlouvy na chrastavské radnici absolvoval primátor v doprovodu starosty i prohlídku města, při níž se zajímal zejména o povodeň, která zatopila Chrastavu v roce 2010. Starosta se také pochlubil transbordérem v Andělské hoře, který nahradil povodní strženou kovovou lávku.