Z Jablonce putuje do Černěvsi 132 700 korun

Benefiční koncert jabloneckého pěveckého sboru Iuventus, Gaude! a kytaristy Štěpána Raka, který se konal na podporu obce Černěves v úterý 18. 6. večer v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou vynesl na vstupném 47 700 korun. Dalších 50 tisíc věnovalo Černěvsi statutární město Jablonec nad Nisou a s částkou ve výši 35 tisíc korun přispěla Nadace nemocnice v Jablonci.

Černěves je malá vesnička v Polabí, kde žije něco málo přes 200 obyvatel. Povodně Černěves zasáhly i v roce 2002. „Letos se nám podařilo postavit hráz, kterou jsme neustále zvětšovali a zpevňovali, abychom ochránili nejbližší domy. Vydržela. Bohužel se nepodařilo ochránit dalších asi pět domů, které voda zdemolovala nebo úplně strhla. V mnohých domácnostech voda dosahovala dvou metrů,“ popisuje hrůzné chvíle starostka obce Jitka Dyrynková. 
 
„Kdybych měl klobouk, tak bych před vámi smekl. Nemám ho, takže Vám skládám hlubokou poklonu,“ uklonil se před diváky benefičního koncertu a zároveň přispěvateli sbírky černěveský místostarosta Martin Husák. „Rozhodli jsme se, že peníze věnujeme prioritně rodinám s malými dětmi. Dospělí se totiž s takovouhle situací umějí lépe či hůře vypořádat, ale děti nechápou, že už nemají pokojíček plný hraček, ale místnost, kde je půl metru bláta a židle od sousedů,“ dodal místostarosta.
 
„Věřím, že vám náš příspěvek pomůže překonat hrůzu, která vás potkala,“ řekl při předávání padesátitisícového šeku náměstek primátora Miloš Vele. 
 
Pomoc Jablonce ale není pouze finanční. „Obci Černěves jsme zapůjčili už minulý týden 7 vysoušečů a další máme připravené. Poslali jsme tam také 280 kusů repelentů,“ říká krizový manažer jabloneckého magistrátu Jiří Vaníček
 
Statutární město Jablonec nad Nisou a Jablonecké kulturní a informační centrum děkují všem, kteří přispěli a podpořili dobrou věc.