Zbývá už jen pár kompostérů

Jablonecká radnice už od března nabízí občanům bezplatně k zapůjčení celkem 1200 zahradních kompostérů, které získala díky dotaci z Operačního programu životní prostředí. Zájem Jablonečanů o ekologickou likvidaci bioodpadu potvrzuje fakt, že aktuálně je k dispozici posledních devadesát kusů.  

Během první výzvy na podávání žádostí o zapůjčení kompostérů letos v březnu přišlo na magistrát celkem 750 požadavků. „Po první vlně zůstalo v zásobě ještě téměř 450 kusů, rozhodli jsme se proto, že ve vydávání kompostérů budeme pokračovat do vyčerpání zásob a upravili jsme také podmínky, abychom co nejvíc vyhověli občanům,“ konstatuje náměstek primátora Miloš Vele.  Pozemek, na němž kompostér stojí, nesmí být veřejně přístupný a musí se nacházet v katastru města. Podle nových podmínek se kompostéry poskytují i lidem, kteří nemají v Jablonci trvalé bydliště, ale vlastní zde nemovitost. Nově také mohou o druhý kompostér požádat majitelé zahrad o rozloze větší než 1000 m2. 

Žádosti průběžně vyřizuje odd. správa veřejné zeleně. Kompostéry se vydávají v konkrétních termínech, o nichž jsou žadatelé e-mailem nebo telefonem informováni. „V průběhu května bychom chtěli rozdat kompostéry všem žadatelům z první vlny a předpokládáme, že v červnu začneme rozdávat těm, kteří se přihlásili do druhé výzvy. Opět budeme občany v předstihu informovat o termínu vyřízení jejich žádosti,“ říká Barbora Šnytrová z odd. správy veřejné zeleně. Výdejním místem je areál teplárny na Brandlu, kde jsou kompostéry uskladněny. „S žadateli na místě sepíšeme smlouvu a kompostér jim předáme,“ dodává Šnytrová. Po uplynutí doby udržitelnosti dotačního projektu, tj. do roku 2023 přejdou kompostéry do vlastnictví žadatelů. Veškeré informace včetně formulářů jsou uvedeny na webu města.