Žena z Frýdlantska chce zabránit víkendové rallye

Zabránit konání víkendové Rally Lužické hory chce obyvatelka z Frýdlantska. Podala proto stížnost, že nebyla připuštěna jako účastník do řízení o povolení pro využití silnice v sousedství jejího pozemku pro potřeby závodu. ČTK o tom informovala Iniciativa za Naše Obce Bez Rally. Kdyby se svou stížností uspěla, podle iniciativy by pozbylo právní platnosti rozhodnutí o povolení soutěže. Takový scénář je ale nepravděpodobný, neboť krajský úřad v Liberci dosud stížnost nedostal. 

Žena nejprve podala na konci března na Městský úřad ve Frýdlantu žádost, aby se stala účastníkem řízení. Zdůvodnila to tím, že bude na svých právech dotčena hlukem a vytvořenou havarijní zónou. Začátkem dubna úřad žádost zamítl, žena proto podle iniciativy podala stížnost na krajský úřad. "Zatím jsme ji nedostali," řekla ČTK Ivona Apková z krajského odboru dopravy. I kdyby stížnost dostali ve čtvrtek, není podle ní příliš reálně, že by rozhodli do pátku. "Bavíme se ale v hypotetické rovině, nevíme co bude stížnost obsahovat," upozornila Apková. Na rozhodnutí má úřad podle zákona 30 dnů, složitější případy projednává i 60 dnů. 

Pokud by žena na kraji uspěla, stala by se účastnicí řízení a mohla by se odvolat proti již vydanému rozhodnutí o povolení soutěže. Povolení by tak podle iniciativy ztratilo právní moc v důsledku odkladného účinku. "Závod by tak pravděpodobně nemohl v plánovaném termínu proběhnout pro absenci klíčového povolení," uvedla iniciativa. Kdo stojí za iniciativou, není zřejmé. Na dotaz ČTK v emailu napsali: "Nestojíme o osobní publicitu a rádi bychom své osobní údaje uchovali ochráněné. Přece jenom, v případě (čistě teoretického) zrušení závodu rozhodnutím krajského úřadu o našem odvolání, bychom nechtěli být terčem útoků ze strany příznivců rally." 
    
Organizátoři závodu mají podle mluvčího Pavla Vydry všechna potřebná rozhodnutí. O aktivitě iniciativy nevědí. "Obdrželi jsme stížnost od pana Řehořka, která s ním byla ve středu osobně projednána a došlo k dohodě. Žádnou další oficiální stížnost jsme do dnešního dne neobdrželi," dodal. 
    
Proti konání závodu protestoval nedávno i golfový klub na Grabštejně, kde má být ve stejný den turnaj golfistů. Vadilo mu, že kvůli rychlostní zkoušce bude na několik hodin uzavřená silnice vedoucí ke klubu. Podle údajů z webu místního obecního úřadu bude silnice uzavřená od 8:15 asi 100 minut a při další rychlostní zkoušce od 12:55. Odpolední uzavírka by ale měla být kratší. 
    
Lužická rallye by se měla jet pošestnácté, přihlášeno je stovka posádek. Na trati dlouhé 252 kilometrů je zařazeno šest rychlostních zkoušek, které se jedou ve třech úsecích dvakrát. "Letos bylo nesmírně těžké, zejména kvůli obecně známým příčinám, sestavit tratě RZ a ani jeden měřený úsek není shodný s předchozími ročníky," dodal Vydra. 
    
Otázky kolem bezpečnosti rallye vyvolala loňská tragická nehoda v obci Lopeník na Uherskohradišťsku, kde závodní vůz vyjel z trati a zabil čtyři dívky ve věku od sedmi do 19 let. Navíc to nebyla jediná smrtelná nehoda, loni zemřelo v ČR při rallye celkem pět diváků a dva navigátoři. Po nehodě v Lopeníku přistoupil český Svaz rallye k posílení bezpečnostních opatření. Pořadatelé budou například jednotně značit okolí tratí, obyvatelé obcí budou upozorňováni na konání závodů a byl také snížen výkon některých typů závodních aut. 
 
zdroj: ČTK