Zobrazené nehody snad zastaví nezodpovědnost

Výstava nazvaná STOP Smrtelným nehodám, kterou pro veřejnost připravil Liberecký kraj, je v týdnu od 7. do 10. dubna k vidění ve vestibulu jablonecké radnice. „Chceme tak upozornit na rizika i podpořit bezpečné a odpovědné chování na silnicích,“ konstatuje náměstek primátora Pavel Svoboda. V Jablonci naštěstí ke smrtelné dopravní nehodě již dlouho nedošlo.

Výstava již čtyři roky putuje po městech Libereckého kraje. Je sestavená z fotografií a popisů dopravních nehod, jež se v kraji odehrály. „Rozhodli jsme se využít nabídky Libereckého kraje na instalaci výstavy a jejím prostřednictvím především poukázat na nebezpečí číhající na silnicích, seznámit veřejnost se skutečnými, těžkými nehodami, jejichž příčinou byla především nepřiměřená rychlost nebo alkohol za volantem,“ říká náměstek Svoboda, který doufá, že autentické příběhy zobrazené fotografiemi přispějí k ohleduplnějšímu chování všech účastníků silničního provozu. 
 
Podle oficiálních statistik v Libereckém kraji se za loňský rok meziročně výrazně zvýšil počet obětí dopravních nehod, a to z 20 na 28. Hlavní příčinou 12 smrtelných úrazů byl tzv. nesprávný způsob jízdy. Dalších devět obětí si vyžádala nepřiměřená rychlost, ve dvou případech byl viník dopravní nehody pod vlivem alkoholu. Vážné dopravní nehody jsou zaznamenané také na železničních přejezdech.
 
„V Libereckém kraji evidujeme na železnicích celkem 33 nehod, při kterých zemřelo 13 osob, a další dvě utrpěly těžká zranění. Osm z těchto nehod se odehrálo na železničním přejezdu. Za nejhorší nehodu v Libereckém kraji vloni považujeme tu, která se odehrála 27. listopadu 2014 ve Višňové na Frýdlantsku. Střet osobního vozidla s osobním vlakem si vyžádal dva lidské životy,“ uvádí Přemysl Živný ze Správy železniční dopravní cesty.
 
Jablonec je na tom lépe
 
V Jablonci nad Nisou se již několik let naštěstí smrtelná dopravní nehoda nestala. Ze statistik dopravního inspektorátu Policie ČR vyplývá, že na území města došlo v loňském roce ke 278 dopravním nehodám, což je o 5 méně než v roce 2013. Žádná nehoda nebyla smrtelná. Dopravní výchově ve školách a školkách se věnuje kromě strážníků i Policie ČR. 
 
Strážníci jablonecké městské policie se věnují prevenci na poli bezpečnosti silničního provozu soustavně po celý rok. Pracují nejen s dětmi v mateřských a základních školách, ale také se seniory nebo zdravotně postiženými lidmi. Dopravní hřiště v ulici Podskalí navštíví během roku více než 6 tisíc dětí.
 
Výstava STOP Smrtelným nehodám je ve vestibulu jablonecké radnice k vidění od úterý 7. do pátku 10. dubna v rozmezí pracovní doby magistrátu.