Zvelebování jablonecké radnice nekončí

Práce na zvelebování radnice v Jablonci nad Nisou pokračují jak zvenku, tak uvnitř budovy. Břízolitovou omítku v původním okrovém odstínu letos dostane nejen věž, ale i jižní a západní strana budovy. Uvnitř probíhá rekonstrukce další zasedací místnosti. Také v tomto případě se restaurátoři snaží co nejvíce přizpůsobit původní podobě radničního interiéru.   

Zasedací místnost č. 201 ve druhé patře radnice má, stejně jako sousední velký zasedací sál a vloni opravená zasedačka č. 203, okna do náměstí. Za války sloužila jako obřadní síň a v novodobé historii a současnosti byla a je využívaná jako místo pro zasedání rady města. I tady vládl umakart a dřevotříska. Vyrobeno z ní bylo nejen obložení, ale i tmavě-hnědý nábytek. Místnost po modernizaci přímo volala. 

Od jara letošního roku prochází kompletní rekonstrukcí. Mění se elektroinstalace, vzduchotechnika i podlahy. Repasují se původní dřevěné prvky, které zůstaly ukryté pod umakartovým obložením a doplňují nové podle návrhů architekta Wintera, které nebyly, pravděpodobně z důvodu nedostatku finančních prostředků, nikdy realizovány. „Výrobu lustru podle původních návrhů jsme, stejně jako v případě svítidel ve vstupu, svěřili odborníkům z firmy Houska a Douda. Obecně se dá říci, že jsme opět vsadili na osvědčené restaurátory a místní řemeslníky,“ říká tajemník úřadu Marek Řeháček a dodává, že na hrubé a neodborné práce radnice využila pracovníky VPP. 

Zasedací místnost je velkými posuvnými dveřmi propojená s vedlejším zasedacím sálem zastupitelů. Dveře jsou aktuálně ve výrobě a obě reprezentativní prostory budou průchozí. „I tuto zasedací síň musíme přizpůsobit moderním technologiím, vše ale zůstane skryto očím běžného návštěvníka. Místnosti bude opět po letech dominovat velký kulatý stůl, který sem přestěhujeme ze zasedačky č. 203,“ prozrazuje Řeháček. 

Kulatá zasedačka má nový stůl

Zasedací místnost 203 prošla rekonstrukcí během loňských prázdnin. Kvůli velkému stolu s otvorem uprostřed se jí přezdívalo kulatá. Jenže málokdo už ví, že právě tento stůl původně stával v té druhé, aktuálně renovované zasedačce 201. „Pro zasedání rady původně v minulosti sloužila místnost s číslem dveří 203 a její uspořádání bylo klasické konferenční – na vyšším stupínku stával stůl, kde seděl starosta města a pod ním u dlouhého stolu rokovali ostatní radní. Dnes už doba pokročila a členové rady města včetně primátora sedí kolem jednoho kulatého stolu. Toto uspořádání dodržíme i na právě opravované zasedačce, kam se po letech kulatý stůl vrátí. Do zasedací místnosti 203 jsme nechali vyrobil podobný, ale subtilnější stůl se židlemi ve stylu architekta Karla Wintera,“ pokračuje ve svém výkladu tajemník Řeháček. 

Zatímco renovace zasedačky 203 vloni přišla na zhruba 500 tisíc, rekonstrukce zasedací místnosti 201 přijde na milion korun. Navýšení způsobila výroba lustru a také velkých posuvných dveří, kterými lze vstoupit do velkého zasedacího sálu. Jeho renovaci plánuje radnice na příští nebo přespříští rok.