V Liberci obnoví po 10 letech autobusové zastávky na znamení

Autobusové zastávky na znamení obnoví po deseti letech v Liberci. O víkendech na sebe budou ve stotisícovém městě také nově čekat autobusy, lépe navazovat by měly v pracovních dnech i noční spoje pro zaměstnance průmyslových zón. Nové jízdní řády začnou platit od pondělí 10. prosince, sdělila dnes ČTK mluvčí libereckého dopravního podniku (DPMLJ) Martina Poršová.

Podnik podle jeho ředitele Luboše Wejnara při úpravě jízdních řádů vycházel zejména z připomínek od cestujících. Právě z jejich podnětu se znovu zavádějí zastávky na znamení pro autobusy jezdící v pracovních dnech po 20:00 a o víkendech. "Pokud na zastávce nikdo nebude a cestující v autobuse si nezazvoní, tak řidič zastavovat nebude," uvedla Poršová.

Nově se také zavádí takzvaná přestupní vazba, 20 a 50 minut po každé započaté hodině. "Stávalo se, že cestujícím při přestupu na jinou linku autobus o pár minut ujel. Bude tam proto prostor dvou až pěti minut na přestup," uvedla mluvčí DPMLJ.
 
To samé zažívali v pracovních dnech v noci zaměstnanci z průmyslových zón Sever a Jih. Na autobusy přijíždějící ze zón mezi 22:30 a 22:34 proto budou ostatní linky čekat do 22:38, nyní odjíždějí o osm minut dříve.
 
Od 10. prosince také začne v pracovních dnech dříve jezdit tramvaj mezi Libercem a Jabloncem. První spoj z Liberce vyjede už ve 3:55, o sedm minut dříve než podle současného jízdního řádu. I v tomto případě je důvodem lepší návaznost na další linky. Tramvaj se z Jablonce bude vracet tak, aby cestující měli šanci stihnout odjezdy autobusů v Liberci ve 4:54.
 
Liberecký dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, od podzimu 2009 je menšinovým vlastníkem sousední Jablonec nad Nisou. Podnik s půlmiliardovým obratem zajišťuje městskou dopravu ve stotisícovém krajském městě i sousedním Jablonci, kde ale na základě smlouvy jezdí semilská společnost BusLine. Více než 200 autobusů a tramvají obou společností přepravilo loni na 68 linkách přes 32,5 milionu cestujících.
 
zdroj: ČTK