Právě se nacházíte:

17. listopad 2014 v Jablonci

Výročí 17. listopadu si lidé v Jablonci nad Nisou připomněli pietním aktem, výstavou i divadelním představením. Vzpomínkového setkání u Pomníku bojovníkům za svobodu vlasti a obětem bezpráví v parku v ulici Generála Mrázka se, navzdory počasí, zúčastnilo několik desítek lidí. Oslavy pak pokračovaly v městském divadle, kde Jablonecké kulturní a informační centrum připravilo Jablonecké asanace -  výběr z výstavy Jablonec reálně socialistický. Od 19 hodin se konalo divadelní představení hry Václava Havla Asanace v podání divadla Na zábradlí. 

Primátor Petr Beitl ocenil velkou účast občanů a zdůraznil historický význam 17. listopadu. „Je třeba nezapomínat na dějiny, poučit se z nich a předávat historické zkušenosti příštím generacím.“ Zmínil, že ani dnešním studentům není současná situace lhostejná a mluvil o setkání s nimi nad tématem školství, které proběhlo minulý týden v městské knihovně. 
 
Petr Beitl spolu se svými kolegy náměstky Soňou Paukrtovou, Milošem Vele a Petrem Vobořilem uctil památku bojovníků za svobodu a demokracii položením věnce a zapálením svíček. Ty k pomníku pokládali i přítomní hosté. Na závěr slavnostního aktu zazněla nejen státní hymna České republiky, ale i píseň, jež se stala symbolem sametové revoluce, Modlitba pro Martu v podání žákyň jablonecké ZUŠ Hany Herkommerové a Anežky Gráttové.
 
V den 25. výročí sametové revoluce přišlo i do kostela sv. Anny během odpoledne téměř 200 lidí a využilo tak poslední možnost zhlédnout výstavu "Jablonec reálně socialistický". U příležitosti vzpomínky na rok 1989 mnozí návštěvníci také zapálili svíčku u národní vlajky.
 
Divadelní hra Asanace tematicky ukončila celoroční projekt Jabloneckého kulturního a informačního centra 25. ro©ků bez opony, v němž se představil Blue Effect, Hudba Praha, Milan Knížák, Supergroup, Vltava či Plastici. S Jiřím Černým a kapelou Nautica se vzpomínalo na Karla Kryla a s Františkem Čuňasem Stárkem zase na underground.
 
17. listopadu si připomínáme dvě významná výročí. 75 let uplynulo od roku 1939, který je spojen s protesty proti německé okupaci, zatýkáním českých studentů a zavíráním českých vysokých škol. 17. listopad je od roku 1941 znám jako Mezinárodní den studentstva. 
 
I druhé výročí je úzce spojeno se studenty. Byly to právě studentské protesty, jež v roce 1989 daly vzniknout sametové revoluci, která přinesla do tehdejšího Československa demokracii. Od té doby uplynulo již 25 let.