Česnek je mezi regionálními potravinami Libereckého kraje

Český česnek z Podkrkonoší je jedním ze sedmi produktů, které letos získaly ocenění Regionální potravina Libereckého kraje. Majitelé farmy, kteří ho v Bělé na Semilsku pěstují přes 20 let, si zakládají na tom, že jde o certifikované české odrůdy vypěstované s minimálním použitím chemie či umělých hnojiv. Přestože každoročně výměru osázenou česnekem zvětšují, poptávce nestačí. Letos ho sklidili deset tun, pětinu však musejí nechat na sadbu. ČTK to dnes řekla spolumajitelka farmy Alena Mihulková.

"Hospodaříme na osmi hektarech, na nichž hospodařil už náš dědeček, kdybychom na celé výměře pěstovali česnek, bez problémů bychom ho prodali," řekla. Není to ale podle ní v silách rodiny. "Navíc by určitě už neměl tu kvalitu, jakou bychom chtěli, protože česneku se musíte věnovat. Snažíme se dávat co nejméně umělých hnojiv a využívat zelené hnojení, postřiky jen ty nejnutnější," vysvětlila. Problémem je také nedostatek sadby. "U nás jsou jen tři registrovaní pěstitelé, kteří jsou schopni dodávat sadbu vyšlechtěnou v České republice, není problém nakoupit sadbu z Francie, to je ale úplně jiný česnek," dodala Mihulková.

Farma je rodinný podnik, pěstitele ale neživí. "Je to pro nás vedlejší příjem a zatím ji spíš dotujeme, jen za sadbu jsme loni na podzim dali čtvrt milionu korun," řekla Mihulková. Pětinu letošní produkce si musejí pěstitelé nechat na sadbu, té bude nedostatek. "Pěstitelům na Moravě česnek vymrzl, u nás byla zima díky množství sněhu příznivá a žádné ztráty jsme neměli. Znám ale pěstitele, kteří museli hlavně na Moravě zaorat celé hektary česneku, protože ho zničil mráz," uvedla. Sadby proto podle ní bude na podzim málo a bude drahá.
 
Česnek z Podkrkonoší lze koupit jen na farmě v Bělé nebo na farmářských trzích v Libereckém kraji. Farmáři letos omezili prodej maximálně na 20 kilogramů na osobu. "To běžné rodině na rok stačí, snažíme se tak bránit spekulantům, kteří loni do našeho česneku míchali levný dovozový a prodávali ho pod naším jménem," vysvětlila důvody omezení Mihulková. Dodala, že s rostoucím zájmem o český česnek podobných spekulantů přibývá. Český spotřebitel podle ní nemá šanci tuzemský česnek od toho z dovozu rozeznat, měl by si proto hledat spolehlivé pěstitele.
 
A čím se český česnek od levnějšího dovozu tak liší? "Je to hlavně v intenzitě silic. Česnek, který se pěstuje ve velkém, je ořezaný přímo na poli a uměle se dosušuje, zatímco tady se česnek sklízí v celé rostlině, obalený hlínou, sváže se a zhruba měsíc a půl se nechává dozrát a vysušit," popsala Mihulková. Česnek má podle ní díky tomu jiné vlastnosti, protože si ještě stahuje z kořenů i natě další silice, a znát je to i na chuti. "I proto děláme česnek jen v omezené míře a ne ve velkém," dodala.
 
zdroj: ČTK