Gynekologické oddělení v Nemocnici Frýdlant zůstane

V Nemocnici Frýdlant zůstane i v příštích pěti letech zachováno gynekologické oddělení. Původně měla od letošního roku zůstat jen ambulance s jednodenními zákroky. V takovém případě hrozil rozpad zkušeného týmu. S Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), pod kterou spadá 80 procent místních pacientů, se však podařilo vyjednat kompromis. Uhradí i běžné operace, lůžka budou ale společná pro gynekologii a chirurgii. Pro pacienty a hlavně pacientky by se tak nic změnit nemělo, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Břetislav Václavík. 

Podle Renaty Knesplové z VZP vzala pojišťovna v úvahu těžkou dostupnost zdravotnické péče ve Frýdlantském výběžku. Region je Jizerskými horami odříznut od zbytku Libereckého kraje. Cesta do liberecké nemocnice trvá běžně 40 minut, v zimě i déle. 

V prvních třech měsících letošního roku ještě pracuje nemocnice ve starém režimu. "Od 1.dubna dojde k nasmlouvání společného lůžkového fondu pro chirurgii a gynekologii," řekla Knesplová. Tím se počet akutních lůžek v nemocnici sníží ze současných 96 na 75. Naopak lůžek následné péče bude 51 proti současným 30. Těch 21 lůžek gynekologie bude podle Václavíka sloužit pacientům, kteří do Frýdlantu přijedou na jednodenní zákroky, ať už gynekologické či chirurgické. 
    
Nemocnice slouží pro Frýdlantský výběžek, kde žije zhruba 24.000 lidí, na některé zákroky tam ale jezdí i lidé z Jablonecka nebo z Českolipska. Zařízení se 126 lůžky má internu, chirurgii, gynekologii a ARO. Ročně hospitalizuje kolem 4500 pacientů a tamní lékaři provedou asi 2200 operací. Frýdlantská nemocnice měla v minulosti i porodnici, která ale skončila v polovině roku 2008, chyběl neonatolog. Přesto se ve Frýdlantu ročně narodí až deset dětí, když matky nestihnou dojet do Liberce. "Stává se to hlavně v zimě nebo při povodních," řekl primář Pavel Černý. I proto vedení nemocnice usilovalo o zachování gynekologického oddělení, teď má jistotu až do roku 2017. 
    
Areál frýdlantské nemocnice patří městu, provoz zajišťuje soukromá společnost Nemocnice Frýdlant, kterou před lety založil tamní management. Nemocnice zaměstnává zhruba 200 lidí, ani jich by se změny neměly podle Václavíka významně dotknout. Nemocnice ročně hospodaří s příjmy kolem 140 milionů korun a její hospodaření je ziskové. "V posledních čtyřech letech jsme do areálu investovali více než 20 milionů korun, ale potřebujeme investovat dalších deset až 15 milionů korun, a věřím, že se nám je podaří v budoucnu získat z evropských fondů," řekl frýdlantský starosta Dan Ramzer. Město naposledy nemocnici přispělo v roce 2010 právě na rekonstrukci gynekologie formou odpisu nájmu. "Jsem rád, že se toto oddělení podařilo ve Frýdlantu zachovat," dodal starosta. 
 
zdroj: ČTK