Jablonecká mincovna razí repliku stříbrného tolaru ze 17. století

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vydává další z replik starých mincí. Kopie stříbrného tolaru, který razil v roce 1629 Jan Oldřich z Eggenberga, připomíná historii mincovnictví v Českém Krumlově, po němž se v hradním muzeu dochoval unikátní soubor středověké mincovní techniky. Repliku budou moci sběratelé pořídit za 1450 korun, náklad je omezen na tisíc kusů, řekla dnes ČTK mluvčí mincovny Jana Kratochvílová.

Repliky starých platidel vydává Česká mincovna od začátku loňského roku v cyklu Hold historickým mincovnám. Zatím vydala kopie sedmi nejkrásnějších tolarů z českých, moravských a slezských mincoven od Jáchymova až po Kroměříž. "Zajímavostí je proces výroby, kdy přes otisk originálu mince do speciální hmoty získáme autentický reliéf, který pak vysoustružíme do nových razidel. Pod mikroskopem je tak reliéf mince k nerozeznání od originálu. Repliku samozřejmě prozradí absence dobové patiny," vysvětlil proces výroby Lukáš Jokl z České Mincovny.
 
Repliku českokrumlovského tolaru vyrazila mincovna z jedné unce ryzího stříbra (31,1 gramu) a doplnila ji textem předního českého numismatika Petra Vorla o historii mincovnictví v Českém Krumlově. "První mince Jana Oldřicha z Eggenberga jako vévody krumlovského patří uměleckým provedením i kvalitní technologií výroby mezi nejkrásnější středoevropské mince z doby třicetileté války a výrazně převyšují v té době běžný standard," napsal Vorel.
 
Česká mincovna vznikla před 20 lety v Jablonci nad Nisou, svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. Od roku 1996 razí všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí i vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků. V říjnu 2012 zprovoznila svůj vlastní investiční portál ČM AURUM, jehož prostřednictvím lze zlato, mince a medaile nakupovat, ale také na ně spořit.
 
zdroj: ČTK