Jabloneckým seniorům opět začala turistická sezóna

I když počasí lákalo zalézt spíš s knížkou pod deku, vyrazilo přes 60 mužů a žen na cestu z Rychnova na Frýdštejn.  III. ročník Jabloneckého škrpálu symbolicky odstartoval jablonecký primátor Petr Beitl výstřelem ze startovací pistole na nádraží v Rychnově v úterý 28. dubna krátce po deváté hodině ráno.

Odchod z rychnovského nádraží byl vskutku pompézní. Nejprve primátor Beitl předal vedoucí výletu Blance Svobodové štafetu, kterou nesli škrpálníci z loňského posledního pochodu z Ještědu do Centra sociálních služeb, kde mu ji slavnostně předali. Letos primátor dostal jarními květinami osázenou starou botu - škrpál. „Musíte se o ni starat až do konce letošního ročníku,“ smály se seniorky. Letošní ročník končí na začátku října a stejně jako vloni budou na závěr celého cyklu oceněni ti škrpálníci, kteří budou mít na svém kontě 100 km. „Přeju Vám, ať máte na svých výletech pořád dobrou náladu, pěkné počasí a zdravé nohy,“ popřál turistům Petr Beitl a vypálil startovní výstřel.
 
Spolu s partou z Liberce vyšli jablonečtí senioři z Rychnova přes Pelíkovický hřeben na hrad Frýdštejn, tam se potkali s frýdlantskými turisty, kteří putovali z Turnova a čekalo je překvapení v podobě starosty Dana Ramzera. Ten je v dobovém kostýmu purkmistra pozval na letošní Valdštejnské slavnosti. 
 
„Zájem o pochody v rámci Jabloneckého škrpálu roste, vloni chodilo 60-80 lidí, letos se k nám připojili liberečtí a frýdlantští senioři a věřím, že kdyby dnes bylo lepší počasí, je nás mnohem víc,“ komentovala zahájení III. ročníku škrpálu ředitelka Centra sociálních služeb (CCS) Naďa Jozífková. Výlety si za pomoci CCS organizují prostřednictvím klubů seniorů sami škrpálníci a trasy měří kolem 10 kilometrů.