Stabilizaci personálu pomáhají i benefity

Městská policie Jablonec nad Nisou se již několik let snaží naplnit svůj personální stav na požadovaný počet 50 strážníků. Pomáhají jí v tom různé zaměstnanecké benefity, které jsou vyčíslené na 1,3 mil. korun za rok. Díky nim se nyní podařilo přijmout osm nových strážníků.

Novým adeptům na post strážníka nabízí statutární město například přidělení bytu v obecním zájmu, pokud pracovní smlouva je uzavřená na dobu neurčitou. Velkým benefitem je náborový příspěvek ve výši 150 tis. korun, který se vyplatí po částech.

„Po úspěšném složení zkoušky dostane nový strážník 25 tis. Kč. Strážník s pracovní smlouvou na dobu neurčitou získá dalších 25 tis. Kč. A po úspěšném vykonání zkoušky odborné způsobilosti nebo po pěti letech od začátku pracovního poměru mu bude přiznán finanční příspěvek ve výši 100 tis. Kč,“ popisuje postup vyplácení náborového příspěvku jablonecký primátor Miloš Vele.

Příjemným benefitem je stravenka v hodnotě 150 korun a systém finančních odměn nad rámec ostatních odměn, a to za každých pět let na pozici strážníka. Strážníci mohou získat také 5000 korun na rekondiční pobyt, podle odpracovaných let mají nárok na 2-5 dnů volna navíc. A posledním benefitem je jednou za rok poukaz na 5000 Kč na podporu zdraví a prevenci onemocnění. Všechny tři benefity od ledna 2024 budou určené i pro šestici asistentů prevence kriminality.

První vlna komplexních opatření vedoucích k personální stabilizaci proběhla v letech 2022-2023. „Konkrétně v období 1. 1. 2022-12. 10. 2023 se podařilo přijmout celkem osm uchazečů a s dalšími dvěma vedeme výběrové řízení. Tento fakt velkou měrou podpořily nabízené zaměstnanecké benefity a masivní náborová kampaň včetně klipu. Bohužel však ve stejném období odešlo šest zaměstnanců, ať už do důchodu nebo přijali jiné místo,“ popisuje personální situaci ředitel MP Jablonec nad Nisou Michal Švarc.

Podle jeho slov se podařilo doplnit strážníky do výkonu služby tím, že na dopravní hřiště byly přijaté míst dvou strážnic dvě civilní pracovnice a od listopadu bylo převedeno několik strážníků z denního pracovního režimu do směnného provozu. „Tímto opatřením se zvýšil počet strážníků v ulicích našeho mimo jiné také odpoledne a v noci,“ uzavírá Švarc.