Milan Knížák a kapela Aktual v klubu Na Rampě v Jablonci

Po vyprodaných koncertech kapel BLUE EFFECT a HUDBA PRAHA  čeká na diváky další hudební legenda. V pátek 17. ledna od 20 hodin se v jabloneckém klubu Na Rampě  představí Milan Knížák se svou kapelou AKTUAL.    

Výtvarník a muzikant Milan Knížák bude také hostem besedy, která se bude konat před koncertem v Klubu Na Rampě a to od 17.30 hodin. Osobní setkání a diskuze s tímto kontroverzním člověkem bude jistě zajímavou příležitostí poznat blíže tohoto člověka, který svými jasnými názory vzbuzuje tolik protichůdných emocí. 
 
Kapela Aktual (o níž se říká, že byla první punkovou skupinou na světě) vznikla v roce 1967 v Mariánských Lázních a jeho zpěvákem a výhradním skladatelem je od začátku právě Milan Knížák. Své písně založil na textech a jednoduchých melodiích, doprovázených divokými zvuky nástrojů (obohacenými o řev nastartované motorky, sbíječky apod.), což bylo tehdy absolutně objevné. Jeho písňové texty se dodnes dotýkají doby a s humorem ji kritizují. Songy Miluju tebe a Lenina, Děti bolševismu a zejména Atentát na kulturu, se staly legendárními a fanoušci si je ještě dnes s kapelou zpívají. V roce 1991 textař Zdeněk Rytíř  navrhl Milanu Knížákovi natočit desku. Za spolupracovníka si vybral skladatele a zpěváka Vaška Vašáka (od té doby kapelníka Aktualu). K dvojalbu Obřad hořící mysli byl přiložen i Knížákův světový vynález – deska ''destruované hudby''. V roce 2003 se rozhodl Milan Knížák Aktual oživit i na jevišti. Na koncertech ovšem nezaznívají jen jeho písně z 60. let, ale i zcela nové.
 
V Klubu Na Rampě zazní Atentát na kulturu, Narkomanova milostná, Miluju tebe a Lenina, Krysy táhnou do boje, My jsme děti bolševizmu, Vana rumu, Jak to bylo božský, Hudba je škodlivá, Staňte se prasetem, Jsme vyslanci z kosmu nebo Bolševičtí bozi.  
 
Koncertem tak pokračuje cyklus „25 ro(c)ků bez opony“, jejž zaštítilo Jablonecké kulturní a informační centrum. Jedná se o sérii kulturních pořadů (koncerty, přednášky, výstava) k výročí sametové revoluce, které se konají po celý rok v jabloneckých kulturních zařízeních. Vyvrcholí přesně v den 25. výročí – 17. listopadu 2014. Více informací o programu najdete na http://www.25rocku.cz/.                                                                                                  
 
Věra Dobrovská