Požár nelegálně dovezeného odpadu v Arnolticích hasiči uhasili

Po třech dnech ukončili dnes hasiči zásah u požáru nelegálně dovezeného německého odpadu v osadě Arnoltice na Liberecku. Příčina vzniku se zjišťuje. ČTK to řekla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. V osadě patřící pod Bulovku hořelo několik tisíc tun textilu a plastů v minulých dnech na dvou místech. Zatím se neví, kdo vyhořelý odpad odveze k likvidaci.

"Další vznícení by hrozit nemělo. Podle termokamery je teplota ve vyhořelém odpadu kolem deseti stupňů Celsia," uvedla Štrauchová. Příčinu požáru vzniklého v sobotu vyšetřuje policie, jako nejpravděpodobnější verze se jeví nedbalost nebo úmysl.

V areálu bývalého teletníku hořelo na ploše 40 krát 60 metrů, kde byly uskladněné balíky odpadu do výšky šesti metrů. Podle odhadu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) tam bylo uskladněno asi 4000 tun textilu a plastů. "Shořela asi čtvrtina," odhadla dnes starostka obce Bulovky Romana Šidlová. Kvůli škodlivinám lidem v obci nedoporučovali v sobotu vycházet ani větrat, v neděli už ale naměřené hodnoty nepřekračovaly povolené limity.
 
Na jiném místě v osadě hořel odpad od pátku 9. listopadu do minulého pondělí. V bývalém seníku bylo podle odhadu ČIŽP 2500 až 3000 tun textilu nelegálně dovezeného z Německa. Plechovou halu o rozměrech 60 krát 20 metrů vyplňovaly balíky do výše pěti až šesti metrů. Budovu někdo zapálil buď úmyslně, nebo z nedbalosti.
 
Zatím se neví, kdo nelegálně dovezený odpad na obou místech zlikviduje. "Sedm let se snažíme o nápravu, ale marně," konstatovala starostka. Na obě místa v Arnolticích odpad před lety dovezla firma Nisa Recycling, které inspekce za protizákonnému nakládání s odpady vyměřila pokuty v souhrnu za 1,3 milionu korun. Firma je ale nezaplatila a po změně jednatele v roce 2010 s inspekcí už ani nekomunikuje. Majitelem je pětadvacetiletý Moldavan Ivan Barbescu. Podle Danuše Hráské z libereckého inspektorátu ČIŽP přesto s firmou Nica Recycling zahájí správní řízení. "Až další šetření ukáže, za jaký delikt vyměříme případnou pokutu," uvedla. Firmě v krajním případě hrozí sankce až 50 milionů korun. Po předchozích zkušenostech se dá ale těžko předpokládat, že ji firma zaplatí. Podle Hráské se navíc bez souhlasu vlastníka odpad jen obtížně zlikviduje. "Je tam možnost vyvlastnění v případě ohrožení životního prostředí," nastínila Hráská.
 
Na skládky odpadu dovezeného na Frýdlantsko z Německa upozornili lidé už v roce 2005. Inspektoři životního prostředí objevili na několika místech 3062 tun plastů a 5375 tun textilu většinou v soukromých skladech v bývalých zemědělských areálech. Na Liberecku likvidovali hasiči požár uskladněného odpadu také v červenci 2007. V Dolní Řasnici ho tehdy zapálil neznámý žhář, další skládka hořela o dva roky později v nedalekých Černousích. Arnoltice byly posledním místem, kde skládky nelegálně dovezeného odpadu nehořely.
 
zdroj: ČTK