Speciální cyklistická bunda signalizuje směr a brzdění

Cyklistickou bundu, která při jízdě na kole signalizuje změnu směru nebo brzdění, vyvinuli na liberecké Technické univerzitě ve spolupráci s několika českými firmami. Takzvaný inteligentní oděv by měl lépe ochránit cyklistu před srážkou s autem. Novinářům to řekl vedoucí katedry oděvnictví Antonín Havelka. Jde podle něj o světový unikát. Systém mohou využít i motorkáři nebo in-line bruslaři. Prodej by měl začít příští rok na jaře.

"Ročně umírá 70 cyklistů, když se nám to podaří o něco snížit, budeme spokojeni," uvedl Havelka.

Vývoj inteligentní textilie trval asi rok. Navenek jde o běžnou reflexní cyklistickou bundu, která se liší jen blikajícími diodami. "Umožňují běžnou údržbu a praní, jaké tyto bundy snesou," uvedl Milan Baxa z firmy Applycon, která se na vývoji podílela.
 
Kromě diod jsou součástí systému i dva dobíjecí moduly, jeden je na kole a druhý má cyklista v kapse bundy. Při brzdění se rozsvítí diody automaticky, ke změně směru stačí zmáčknout tlačítko na modulu umístěném na kole.
 
Speciální cyklistickou bundu poprvé veřejnosti představí na podzim. "S prodejem chceme začít na jaře příštího roku," uvedl jednatel firmy Kalas Sportswear Josef Filip. I největší český výrobce sportovního, převážně cyklistického oblečení se na vývoji inteligentní oděvu podílel.
 
Za kolik se bude speciální bunda prodávat, zatím Filip říct nechce. "Bude ale cenově dostupná," dodal.
 
Vývoj inteligentního oděvu není jediným projektem, na kterém se Textilní fakulta podílí. Podle Havelky spolupracují například s armádou na vylepšení vlastností oděvů pro vojáky. S mladoboleslavskou Škodovkou zase zkoumají, jak vylepšit komfort automobilových sedaček.
 
Textilní fakulta jako jediná v zemi nabízí vysokoškolské studium napříč celým textilním oborem. Má zhruba 1300 studentů. "Zájem o studium neklesá," uvedl děkan Aleš Linka. Letos se hlásí do 1. ročníku 650 studentů, fakulta jich přijme zhruba polovinu. Přestože se v Liberci učí i tradiční textilní obory, protože jsou třeba, stále větší prostor dostávají nové technologie a trendy. Novinkou od příštího semestru bude tkáňové inženýrství, kterým fakulta navazuje na úspěšný výzkum v oblasti nanomateriálů. V tomto směru je liberecká univerzita průkopníkem.
 
zdroj: ČTK