V Jablonci, Chrastavě či Semilech zaplatí vlastníci vyšší daně

Loňské povýšení Jablonce nad Nisou na statutární město znamená pro tamní vlastníky nemovitostí vyšší daň. Víc ale letos zaplatí i majitelé realit v Chrastavě, Rokytnici nad Jizerou, Semilech nebo Turnově. Složenky s nižší částkou naopak dostanou z finančního úřadu majitelé nemovitostí v Hrádku nad Nisou, kde se daň po roce znovu vrátila na základní úroveň. Vyplývá to z vyjádření zástupců měst pro ČTK. 

Vlastníkům nemovitostí dnes končí termín pro podání daňového přiznání v případě, že v jejich majetku nastaly nějaké změny. Ostatní se o výši daně starat nemusejí, stejně jako každý rok jim finanční úřad rozešle složenky s aktuální částkou, kterou mají zaplatit. Největší změna čeká poplatníky v Chrastavě, Semilech a Rokytnici nad Jizerou, kde radnice loni rozhodly o zvýšení daně na dvojnásobek. V Semilech počítal původní návrh dokonce s trojnásobkem, nezískal ale v zastupitelstvu podporu. 

V Chrastavě přinese zvýšení daně letos do rozpočtu navíc zhruba 3,5 milionu korun. "Zastupitelstvo ale zároveň rozhodlo, že navýšený příjem bude určen výhradně na investiční akce a na vzdělávání mládeže," řekl ČTK chrastavský starosta Michael Canov. Také Semily mají pro peníze navíc jasné využití - odhadované tři miliony korun, které zvýšení daně do rozpočtu přinese, použije město na opravy městských komunikací a veřejného osvětlení. ČTK to řekla místostarostka Lena Mlejnková. Vyšší daně zaplatí také majitelé nemovitostí v okrajových částech Turnova. Radnice se loni rozhodla sjednotit koeficienty u daně pro všechny části města a zároveň zvýšila daň pro rekreační domy a samostatně stojící garáže. 
    
O třetinu vyšší daně zaplatí letos majitelé nemovitostí v Jablonci bez toho, že by o tom rozhodlo zastupitelstvo. Jablonec povýšil loni na statutární město, což automaticky ze zákona zvýšilo základní koeficient pro výpočet daně z nemovitosti z původních 2,5 na 3,5. Město by tak mělo navíc získat podle odhadů dva nebo tři miliony korun. Vedení Jablonce přišlo na zvýšení daně pozdě a nestihlo ho už změnit. "Udělali jsme chybu," přiznal primátor Petr Beitl. Zastupitelstvo se proto loni v prosinci rozhodlo napravit chybu tak, že pro rok 2014 schválilo snížení daně na polovinu a v roce 2015 se pak vrátí na loňskou úroveň s koeficientem 2,5. Tak by se měly vlastníkům zvýšené náklady v letošním roce postupně vykompenzovat. 
    
Nižší daně letos zaplatí vlastníci nemovitostí v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Pro rok 2012 zvýšilo město daň na dvojnásobek. Zvýšení ale platilo pouze loni a letos se daň vrátila na původní úroveň. Důvodem byly opravy škod po povodních. Peníze potřebovala radnice na jejich spolufinancování a nechtěla se kvůli tomu dál zadlužovat. Hrádek patřil k obcím v Libereckém kraji, které ničivé povodně v srpnu 2010 nejvíce postihly. Oprava škod jen na městském majetku stála přes 130 milionů korun, 90 procent nákladů ale zaplatil stát. 
    
Daň z nemovitosti je stoprocentním příjmem obcí. Výši daně mohou ovlivnit úpravou základní sazby a od roku 2008 i stanovením takzvaného místního koeficientu. Z 215 měst a obcí v Libereckém kraji využily možnosti stanovit vlastní koeficient daně jen tři desítky obcí, což je zhruba 14 procent. Většinou využily vlastního koeficientu dva, výjimkou je obec Polevsko na Českolipsku, kde se základní sazba násobí třemi. 
 
zdroj: ČTK